Ezeri – Rušons

Kopgarums : 35 – 40 km
Ilgums : 2-3 dienas
Raksturojums : viena brauciena laikā izairēsiet caur 8 savienotajiem ezeriem , lielākās grūtības var sagādāt aizaugušie ezeru savienojumi , vējainais laiks un orientēšanās prasme jeb neprasme , kā arī alus trūkums.

Ezeri-Rusons-mMARŠRUTA TOPOGRAFISKA KARTE (PDF 4Mb)(atvērsies jaunā logā)

Apraksts :
Brauciens uzsākams Ilzas- Geraņimovas ezerā no lielceļa Aglona –Dagda, (~11 km no Aglonas), vai arī pretējā krastā no viesu mājas “Zemeņu krastiņi” (T: 29185234), kur iepriekš sazinoties, iespējams aizrunāt telšu vietas, pirti u.tml. padarīšanas. Ilzas-Geraņimovas ezera platība ir 3 kv.km., lielākais garums 8 km, platums 1 km. Ezers ir viens no dziļākajiem Latvijā, maksimālais dziļums 46 m. Braucot ZR virzienā, nokļūstam Rušona ezerā – Ūbeļu līcī. Abus ezerus savieno ~ 150 m gara upīte, kura sākas ar caurteku (t.s. binokli) zem Geranimovas – Maltas ceļa. Upītē ir daudz lielu akmeņu, pār kuriem laivas jāpārceļ.
Rušona ezera platība ir 24 kv.km., tas ir 8. lielākais Latvijā, maksimālais dziļums 30 m, garums 13 km. Ezera ZA daļa ir salām bagāta un krasta līnija ir ļoti līkumaina. Tālāk, brauciena virziens ir gandrīz pretējs sākotnējam, jo jāapbrauc Blaževiču pussala, kas iestiepjas ezerā Z virzienā. No Rušona ezera D virzienā atrodas Biržkalna jeb Kapiņu ezers, tajā var nokļut pa 100m garu ar ūdensaugiem aizaugušu šaurumu.

Biržkalna ezera garums ir 2 km un tā D galā, gandrīz pie paša krasta pienāk autoceļš Aglona –Dagda.
Šis maršruta posms nobrauktā attāluma un ērtās piekļūšanas dēļ ir ideāli piemērots 1 dienas ceļotājiem.

Savukārt, brauciens pa Rušona ezeru jāturpina R virzienā. Garām  vairākām salām un kartē neatzīmētiem niedru sēkļiem nonākam Rušona plašākajā vietā. R virzienā tālumā saskatāmas vairākas salas, līdz kurām ir ~ 4 km attālums. Turpinot ceļojumu vējainā laikā ieteicams turēties krasta tuvumā. Lābākās telšu vietas ir Lielajā un Bērzu salā. Aiz salām R krastā atrodas kempings “Silmalas” (T: 29101378), kur vasaras sezonā darbojas arī kafejnīca.
No Rušona ezera jābrauc Z virzienā un pa kanālveida savienojumu jānokļūst nelielajā Sekstu ezerā. No tā, savukārt, pa stipri aizaugušo, dūņaino  ~1,5 km garo Rušenicas upīti, pabraucot zem Daugavpils-Rēzekne šosejas tilta nonākam Zolvas ezerā. Šis ezeru savienojums ir visgrūtāk pārvaramais posms, jo upīte līkumo gar purvainiem krastiem, kur izkāpt ir gandrīz neiespējami, mazās straumes dēļ šeit var gadīties arī pa kādam bebru aizsprostam.

Zolvas ezers ir 3 kv.km liels, garums 4,7 km, lielākais dziļums tikai 6,5 m. Labas nakšņošanas vietas ir pašā ezera sākumā – tā abos krastos. Pa Zolvas ezeru jābrauc ZR virzienā. Pirms dzelzceļa uzbēruma ezers sašaurinās un atgādina aizaugušu upi. Niedru saaugumi veido peldošus aizsprostus, kuri “jāšturmē” ar ieskrējienu.
Aiz dzelzceļa tilta iebraucam nākamajā Kategrades ezerā, kura garums ir 3 km. Ezera sākums ir sekls un ļoti aizaudzis ar meldriem un ūdenszālēm. Tieši šeit visi ezera līči ir kā nosēti ar baltajām ūdensrozēm. Satriecošs skats, ko redzēt var tikai no laivas!

Ezera R daļā pie Rušonas-Kastires ceļa atrodas viesu māja “Šaures” (T:29642100), pabraucot zem lielceļa tilta, nokļūstam Bicānu ezerā, kura garums ir 3 km. Ezera DR daļā ir vairākas salas, aiz tām ezers sašaurinās un no nākamā ezera to atdala tikai ~ 50 m garš kanālveida savienojums.
Pēdējais ceļojumā izbraucamais ezers ir Jaša ezers, tā garums ir 2 km. Turoties gar labo krastu iebraucam Jašas upē un pa to ~1 km ceļojam līdz Kastīres ciematam, kur arī pie Aglonas –Preiļu šosejas beidzam braucienu.