Ezeri – Sauleskalns

Pamatmaršruts:
Dridža ezers – Ota ezers (7 km) – Ārdavas ezers (2 km) – Dubnas izteka (4 km) – Lejas ezers (1 km) – Cārmaņa ezers (2 km) – Jadzinkas ezers (5 km) – Velnezers (4 km). Kopgarums: 25 km.


MARŠRUTA TOPOGRAFISKA KARTE (PDF 4Mb)(atvērsies jaunā logā)

Maršruts uzsākams Dridža ezera A galā, kur atrodas viesu mājas “Dridži” (t. 29441221). Šeit iespējams pasūtīt atsevišķu namiņu vai telšu vietas, te arī var atstāt automašīnas uz brauciena laiku.

Saules kalns00010s

Dridža ezera platība ir 742 ha, lielākais garums 10 km. Šis ir dziļākais ezers Latvijā, ~ 65m. Ezera ūdens pārsteidz ar savu dzidrumu. Dridzī ir 8 salas, lielākā no tām – Bernāta sala vēl 60. gados bija apdzīvota. No Dridža ezera pa 200m savienotājkanālu nokļūstam Ota ezerā.

Saules kalns00013s

Saules kalns00012s

Pirms tam var veikt pirmo atkāpi no pamatmaršruta, proti, izbraukt Dridzi līdz tā ZR galam, kur atrodas slavenais 211m augstais Saules kalns un bijusī tūristu bāze, kas patlaban tiek intensīvi atjaunota (turp-atpakaļ ~ 4 km).Ota ezers ir 149 ha liels, vid. dziļums 2m. Jādodas uz ezera ZR galu no kura iztek 0,5 km garais kanāls. Nokļūstam 229 ha lielajā Ārdava ezerā, kas ir bagāts ar pussalām un līčiem, jāietur Z virziens. Ārdava tālākajā ZR galā iztek Dubnas upe, savukārt ietek tā pretējā ZA pusē no Sivera ezera. Arī šeit var veikt atkāpi no pamatmaršruta, iebraucot 1692 ha lielajā Siverā, kur ir 25 salas.

Saules kalns00011s

Sivers ir slavens makšķernieku vidu ar saviem zivju krājumiem. No Ārdava ezera pa Dubnas upi pēc ~ 1 km sasniedzam Lejas ezeru.

Saules kalns00024s

Labajā krastā, blakus ietekai atrodas viesu mājas „Lejasmalas” (t.29139680), kur var pārnakšņot un nopērties lauku pirtī. No Dubnas ietekas līdz tās iztekai no Lejas ezera ir 2 km. Pa ezera sašaurinājumu nonākam 196 ha lielajā Cārmaņa ezerā, pēc ~ 1,5 km brauciena pie ezera kreisā krasta atrodas neliela saliņa, aiz kuras ir Dubnas upes izteka.

Saules kalns00025s

Arī šeit ir iespējams mainīt maršrutu, padarot to īsāku un aizraujošāku. Pa Dubnu ~ 3 km, var nokļūt līdz Krāslavas- Aglonas lielceļam. Šajā posmā jūs sagaida 2 vecie dzirnavu aizsprosti un ūdens augiem bagātais Zosnas ezeriņš. Pamatmaršruts, savukārt, aizvirzās Z un ZR virzienā pa šauro un garo Cārmaņa ezeru līdz Grāveru- Strodu autoceļam. Lai nokļūtu nākošajā Jadzinkas ezerā, laivas būs jāpārnes ~ 250m attālumā, jāpiebilst, ka šī ir vienīgā kājām ejamā vieta. Jadzinkas ezers ir 247 km liels, tā kreisajā krastā atrodas Grāveru ciems. Ezers jāšķērso ZR virzienā un brauciens pabeidzams tā tālākajā ZR līcī. Maršruta beigās jūs sagaida patīkams pārsteigums, jo ~ 300m attālumā atrodas teiksmainais Velnezers (Čortoks), ko noteikti ir vērts apskatīt.